×
+48 663 734 212

Peru 4d

Propozycja dla tych, którzy chcą na własnej skórze poczuć peruwiańską "różnorodność". Jednego dnia będziemy maszerować w kurtkach po górach, a drugiego obficie pocić się w gęstwinach lasu deszczowego. Nie ominie nas też eksplorowanie jednej z najefektowniejszych jaskiń w Ameryce Południowej! Mimo napiętego do granic możliwości planu zadbamy również o trochę czasu na odpoczynek!

DZIEŃ 1. Lima

Spotykamy się w Limie – stolicy Peru. Nie zabawimy tu jednak zbyt długo. Podróżników, którzy dotrą tu rano, zabierzemy na szybki spacer po stolicy. Na powitanie zjemy cebiche. To specjalność nadmorskiej kuchni – przepyszne owoce morza i rybie mięso podane w limonkowej zalewie. Odwiedzimy też chińską dzielnicę, gdzie zaserwujemy sobie obiad wywodzący się z tradycji chifa, czyli intrygującej fuzji kuchni peruwiańskiej i azjatyckiej.

DZIEŃ 2. Cusco

Łapiemy poranny samolot i lecimy do Cusco, czyli stolicy Tahuantinsuyu, dawnego imperium Inków. Po zakwaterowaniu ruszymy eksplorować centrum tego magicznego miasta. Zobaczymy, do dziś zamieszkiwane przez Peruwiańczyków, domy wykonane z idealnie do siebie dopasowanych bloków skalnych, odwiedzimy legendarny, zbudowany przez Gustave’a Eiffela, rynek San Pedro, na którym można kupić naprawdę wszystko - od naturalnie suszonego mięsa, przez najróżniejsze owoce, na płodach lam wykorzystywanych do lokalnych obrzędów kończąc. Ciekawi nowych, kulinarnych wrażeń skosztują tam nawet pieczonej świnki morskiej, a dla osób o mocnych nerwach zorganizujemy prezentację przygotowania takiej potrawy.



DZIEŃ 3. Aguas Calientes

Bardzo wcześnie rano rozpoczynamy naszą podróż do jednego z najbardziej znanych miejsc po tej stronie globu. Busem pojedziemy do ostatniego miejsca, do któego można dotrzeć drogą lądową, a dalej ruszymy na kilkukilometrowy trekking do Aguas Calientes – urokliwej miejscowości u podnóża Machu Picchu. Trasa będzie wiodła przez tzw. wysoką dżunglę, czyli bogato porośnięte egzotyczną roślinnością rejony Andów.

DZIEŃ 4. Machu Picchu

Tego dnia czeka nas krótki, ale dość intensywny spacer do Machu Picchu – majestatycznych ruin, które od lat pobudzają wyobraźnię podróżników. Spędzimy tam kilka godzin. Towarzyszyć nam będzie anglojęzyczny, lokalny przewodnik, który opowie nam o historii tego miejsca, inkaskiej kosmologii i bogach czczonych w dawnym imperium. Po wszystkim czekać na nas będzie bus, który zabierze nas do Limy.



DZIEŃ 5. Qeswachaka

Tego dnia wybierzemy się do Qeswachaka – wiszącego mostu, zbudowanego przez Inków setki lat temu. To jeden z ostatnich przykładów pomysłowości prekolumbijskich projektantów, który przetrwał do dziś. Na podkreślenie zasługuje fakt, że most zbudowano tylko z lokalnej trawy, a jego wytrzymałość, wady i zalety będzie mógł sprawdzić każdy, kto odważy się po nim przejść. Wisi on kilkadziesiąt metrów nad rwącą rzeką Apurimac, od której bieg swój rozpoczyna najdłuższa rzeka świata - Amazonka.

W drodze powrotnej odwiedzimy bardzo mało znaną, ale godną uwagi jaskinię położoną na wysokości ponad 4 tysięcy metrów n.p.m.! Do Cusco wrócimy wieczorem.

DZIEŃ 6. Sacsayhuaman i Strefa 21/Coricancha

Dzień rozpoczynamy od zobaczenia Sacsayhuaman – słynnej, inkaskiej fortecy górującej nad Cusco. Niektóre z tworzących ją głazów ważą ponad 350 ton i posiadają 12 krawędzi idealnie dopasowanych do sąsiadujących bloków. Ze względu na swój rozmach obiekt ten, podobnie jak Machu Picchu, wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po wszystkim będziemy mieć dla Was dwie propozycje. Część z podróżników może pójść z nami do Coricanchy, czyli Świątyni Słońca – przez niektórych nazywanej inkaskim Watykanem. Po przybyciu tu konkwistadorów obiekt zajęli dominikanie i stanowi on dziś ciekawe połączenie inkaskiej i hiszpańskiej architektury. Znajduje się tam na przykład bardzo intrygujący obraz przedstawiający Trójcę Świętą, która składa się z trzech… Jezusów!
Tymczasem osoby zafascynowane kosmitami mogą pojechać z nami do tzw. Strefy 21. To mało znana, ale bardzo klimatyczna atrakcja, która powstała według pomysłu lokalnego artysty i wraz z pobliską wystawą monumentalnych rzeźb stanowi bardzo fotogeniczne miejsce górujące nad Cusco.



Tego dnia czeka nas nocny przejazd autobusem do amazońskiej dżungli.

DZIEŃ 7. Puerto Maldonado

Puerto Maldonado to niewielkie miasto, które powstało w czasie tzw. gorączki kauczukowej. Zaraz po przybyciu, krótkim spacerze i przekąszeniu czegoś, wsiądziemy na łódź, która zawiezie nas do puszczy. Tam spędzimy najbliższe trzy dni. Zakwaterowani zostaniemy w małych, drewnianych domkach. Tego dnia czekają nas jeszcze dwie wyprawy do dżungli - jedna w dzień, a druga w nocy.

DZIEŃ 8. Jezioro Sandoval

Ruszamy łodzią po "rzecznej autostradzie" do majestatycznego jeziora Sandoval, które kiedyś było korytem rzeki. W pobliżu laguny mieszka mnóstwo endemicznych zwierząt - jeśli będziemy mieli szczęście, to zobaczymy zarówno kajmany, jak i różne gatunki małp, kolorowych papug, kapibarę, a może nawet anakondę.



DZIEŃ 9. Przeprawa kajakami

Tego dnia czeka nas spływ kajakami jednym z dopływów rzeki. Będzie też okazja, żeby samodzielnie złowić sobie obiad. Jeżeli ryby nie będą brały, to zjemy lokalny posiłek zawinięty w liść bananowca.

DZIEŃ 10. Powrót do Limy

Rankiem wracamy łodzią do Puerto Maldonado, skąd samolotem polecimy do Limy. Wieczorem odwiedzimy tzw. Aguas, czyli miejsce, które trafiło w 2009 roku do Księgi Rekordów Guinnessa, jak największy park fontann na świecie.

DZIEŃ 11. Tarma

Rankiem dotrzemy do Tarmy - miasta położonego w regionie Junin. Po dotarciu na miejsce ze zdumieniem stwierdzimy, że jesteśmy prawdopodobnie jedynymi turystami w promieniu wielu kilometrów. Naszą przygodę w Tarmie rozpoczniemy od zobaczenia inkaskich ruin i jaskiniowych grobowców w Tarmatambie - w niektórych grobowcach ciągle walają się ludzkie kości. Obok znajduje się boisko, na którym trenują lokalni zawodnicy - zainteresowani będą mogli do nich dołączyć. Kto wie, jak będziemy mieli szczęście może uda się rozegrać meczpiłki nożnej Tarmatambo vs Polska.

DZIEŃ 12. Jaskinia Huagapo

Ruszamy do Huagapo - jaskini z podziemną rzeką o majestatycznym, wysokim na kilkadziesiąt metrów, wejściu. Na początku odwiedzimy turystyczną część tego miejsca, gdzie zobaczymy formacje naciekowe i usłyszymy kilka naprawdę ciekawych teorii na temat ich powstania od lokalnych przewodników. Następnie ruszymy kilometr w głąb góry, gdzie brodząc w podziemnej rzece dotrzemy do syfonu. Tego samego syfonu, który 1972 lat temu zatrzymał polską ekspedycję jaskiniową eksplorującą ten obiekt. W tamtych czasach Polacy doszli w tej jaskini dalej niż ktokolwiek inny. Po drodze zobaczymy oszałamiające formacje naciekowe, a przy odrobinie szczęścia - żyjące w podziemnych wodach karpie charakteryzujące się przezroczystością wynikającą z braku pigmentu.


Po podziemnej przygodzie busem wrócimy do Limy.

DZIEŃ 13. Lima

Ten dzień spędzimy na spacerach po nadmorskiej, awangardowej części stolicy Peru, czyli po Barranco. Miejsce to słynie z przepięknych murali, ciekawych knajp i przede wszystkim – intrygującej architektury. Miłośnicy wyrobów chmielowych też nie będą zawiedzeni – skosztujemy tu lokalnego piwa i „wrzucimy na ruszt” coś pysznego.

DZIEŃ 14. Oaza Huacachina

Rano ruszamy do Huacachiny – malowniczej oazy położonej na pustyni koło miasta Ica. Dojedziemy tam wczesnym popołudniem, więc będzie jeszcze sporo czasu na, chociażby - opanowanie podstaw sandboardingu. Następnie odbędziemy szaloną jazdę autkami buggy po pustyni. Weźmiemy ze sobą deski, aby zjechać (na brzuchu!) z najbardziej stromych wydm. Po zobaczeniu zachodu słońca na pustyni, wrócimy do oazy.



DZIEŃ 15. Kanion Zagubionych

Z samego rana wyruszymy do Kanionu Zagubionych – zapierającego dech w piersiach, głębokiego na 300 metrów, dawnego koryta rzeki. Spędzimy tu ok. dwóch godzin, podczas których zobaczymy kanion od góry i dołu, szukając w jego ścianach prehistorycznych skamieniałości. Po wszystkim ruszymy w kierunku Iki, odwiedzając bowiem lokalne destylarnie wódki winogronowej pisco, gdzie ma się rozumieć – dokonamy degustacji różnego rodzaju napitków alkoholowych. Destylarni będzie kilka, a degustacje są dość intensywne, więc ze zrozumiałych względów na popołudnie już nic nie planujemy.

DZIEŃ 16. Lima

Ostatni dzień naszej podróży spędzimy w Limie. To też dzień, w którym jesteśmy elastyczni. Możemy wybrać się do neokolonialnej dzielnicy Rimac, lub nowoczesnej dzielnicy Miraflores. Miłośnicy mocnych wrażeń zobaczą limeńskie katakumby. Szczegółowy wachlarz możliwości przedstawimy już na miejscu i każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

DZIEŃ 17. Powrót do Polski

Tu się kończy nasza przygoda. Po wytarciu łez i gromadnych uściskach przetransportujemy Was na lotnisko z nadzieją, że jeszcze kiedyś nasze drogi się skrzyżują.

 

CENA: 2000 USD

W koszcie wycieczki wliczone są:

- noclegi w hotelach

- przejazdy busem

- przeloty na terenie Peru

- śniadania

- bilety wstępu do wszystkich atrakcji

- opieka polskich przewodników oraz przewodników lokalnych

- wyprawa do dżungli (wynajem chatek i łodzi)

- ubezpieczenie (KL do 1000 000 PLN, NW do 50 000 PLN, OC do 500 000 PLN, bagaż do 5000 PLN)

 

Cena nie obejmuje:

- biletów lotniczych do i z Peru

- obiadów

- wydatków osobistych

- napiwków

Kontakt z nami



Avenida Tizón y Bueno 595B
Jesús María
Lima

Tel. +48 663 734 212
E-mail: info@kiputravel.com

Zapytaj o wycieczkę